راهنمایانتخابمرطوبکنندههایپوست

راهنمای انتخاب مرطوب کننده های پوست

مرطوب کننده، پوست و مو

انواع مختلفی از مرطوب کننده ها در بازار وجود دارد؛ کرم ها، پمادها، لوسیون ها، فلوئیدها، محلول ها، سرم ها و بسیاری دیگری از انواع محصولات ها.
انتخاب مرطوب کننده مناسب از بین صدها محصول ممکن است دشوار به نظر برسد، اما با خواندن این مطلب به شما کمک می کنیم که راحت تر بتوانید محصول مورد نظر خود را پیدا کنید.

اول از همه باید بدانید که مصرف مرطوب کننده برای همه افراد، حتی کسانی که پوست چرب دارند ضروری است و به داشتن پوست سالم و شاداب کمک می کند. 

نوع پوست خود را بشناسید
پوست شما از چه نوعی است؟ خشک، نرمال، چرب یا مختلط !!!
آیا پوست شما حساس یا مستعد آکنه است؟ همه این موارد در انتخاب مرطوب کننده موثر هستند.

مرطوب کننده پوست های خشک
این نوع پوست بهتر است از پمادها و مرطوب کننده های سنگین، مانند کرم ها استفاده کنند. بر روی برچسب محصول به دنبال موادی مانند دایمتیکون و هیالورونیک اسید بگردید که پوست را آبرسانی می کنند. موادی مثل گلیسیرین، پروپیلن گلیکول، پروتئین و اوره می توانند به جذب آب به پوست کمک کنند. همچنین موادی مانند لانولین، وازلین و روغن های معدنی، سدی در مقابل تبخیر رطوبت روی پوست شما ایجاد می کنند.
افرادی که پوست بسیار خشکی دارند می توانند قبل از کرم مرطوب کننده، از یک سرم مرطوب کننده استفاده کنند که رطوبت رسانی به پوست بهتر انجام شود.

مرطوب کننده پوست های حساس
این دسته از افراد باید از مرطوب کننده هایی استفاده کنند که فاقد بو، عطر و رنگ باشند و عبارت هیپوآلرژیک روی محصول قید شده باشد. هیپوآلرژیک به این معنی است که محصول باعث ایجاد واکنش های آلرژیک روی پوست نمی شوند. 
از محصولاتی استفاده کنید که تنوع مواد تشکیل دهنده های آن کمتر باشد. مواد کمتر موجود در فرآورده، تداخل احتمالی را کاهش می هد. 
اگر پوست خشک یا حساسی دارید از محصولات حاوی ترکیبات لایه بردار مانند (آلفاهیدروکسی اسیدها، گلیکولیک اسید، رتینوئیک اسید و سالیسیلیک اسید) و همچنین محصولات حاوی الکل استفاده نکنید.

مرطوب کننده پوست اگزمایی و خارش دار
از پمادهایی استفاده کنید که حاوی روغن های معدنی یا وازلین باشد که باعث تسکین ترک های پوستی و حفظ انعطاف پذیری پوست می شود. 
اگر این نوع مرطوب کننده ها پوست را تسکین نداد از پماد هیدروکورتزون 1 درصد به مدت 1 تا 2 هفته استفاده کنید. مصرف طولانی تر این پمادها فقط زیر نظر پزشک مجاز است. چون ممکن است پوست را نازک کند و سایر مشکلات پوستی ایجاد کند. 
پوست هایی که اگزما دارند و ترک خورده اند نباید مرطوب کننده هایی استفاده کنند که حاوی لاکتیک اسید و اوره باشد؛ آنها می توانند تحریکات پوستی موجود را بدتر کنند.